Y4PC COMPUTER EXPERTS 1000 200

 


הצטרפו אל +900 גולשים, המקבלים עדכונים שוטפים על תוכן עדכני ובלעדי של חדשות, מדריכים וסיקורים למחשבים ולסלולר


Joomla Extensions powered by Joobi

Written on 17/10/2019, 06:18 by אור קורץ
flagships-vs-midrange-phonesלפני מספר שנים הייתי בהשקה של אחד ממכשירי הביניים המוכרים של חברת מובייל גדולה. על הבמה עמד מנכ"ל חטיבת השיווק של המובייל ואמר שבעוד שהם משקיעים...
Written on 16/10/2019, 07:01 by Y4PC
how-to-restore-your-iphone-or-ipad-with-itunesקניתם iPhone, iPad או iPod touch חדש ? או אולי פירמטתם את המכשיר שלכם והחזרתם אותו להגדרות היצרן וכעת אתם מעוניינים לשחזר את כל המידע שהיה עליו...
Written on 15/10/2019, 07:15 by Y4PC
how-to-backup-iphone-or-ipadתארו לכם שיום בהיר אחד, מכשיר ה- iPhone או ה- iPad שלכם פתאום הולך לאיבוד או נגנב, וכל התמונות, המוזיקה, הסרטונים, אנשי הקשר, ההודעות...
Written on 13/10/2019, 06:49 by Y4PC
instagram-dark-mode-for-android-deviceמהפיכת המצב הכהה (Dark Mode) נמשכת ולאחר שהיא כבר הגיעה לאפליקציית אינסטגרם דרך iOS 13, היא מגיעה גם לאפליקציית אינסטגרם של משתמשי...
Written on 10/10/2019, 05:41 by Y4PC
how-to-enable-dark-mode-on-instagram-in-iphone-and-ipadאת היתרונות שיש למצב חשוך או בשמו המוכר יותר Dark Mode אתם בוודאי כבר מכירים, נכון ? אם לא, אז בגדול מצב חשוך מקל על העיניים בזמן שימוש ממושך...
Written on 09/10/2019, 16:47 by Y4PC
how-to-delete-apps-in-ios-13אם אתם רוצים למחוק אפליקציות מיותרות ממכשיר ה- iPhone או ה- iPad שלכם, כדאי שתדעו שב- iOS 13, אפל שינתה את הדרך שבה התרגלתם להסיר אפליקציות....
Written on 08/10/2019, 05:25 by Y4PC
how-to-create-ringtone-to-iphone-without-computerאם למכשיר האייפון החדש שלכם יש כבר כיסוי מגניב, מגן מסך איכותי, רקע יפה למסך הבית, וכל מה שחסר לכם כרגע הוא צלצול של הלהקה או הזמר האהובים...
Written on 06/10/2019, 05:36 by אור קורץ
best-new-features-in-ios-13ביום חמישי, 19.9.19, בשעה 20:00 בערב, הגיעה החגיגה השנתית של משתמשי האייפון. מדובר בשחרור הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה של אפל - iOS 13. אחרי...
Written on 03/10/2019, 06:00 by יאיר מור
android-10-best-featuresהשבוע לפני 11 שנים הוצג מכשיר האנדרואיד הראשון - HTC G1/Dream, תזמון מושלם לשחרור גרסה 10 של מערכת ההפעלה מבית גוגל, שלראשונה מאז 2008 מוותרת על...
Written on 30/09/2019, 07:25 by Y4PC
how-to-uninstall-programs-on-windows-10כן, כן, אנחנו יודעים כבר מה אתם חושבים.. מה הבעיה להסיר תוכנות מווינדוס 10 ? אז תתפלאו ! יש אנשים שלא יודעים לעשות את הפעולה הפשוטה והבסיסית...

מדריך: מה זה אל פסק ? ואלו דגמים מומלצים

רוחות פרצים, עננים שמכסים את השמש וגשם לפרקים, כל אלה הם סימנים המצביעים על כך שהגיעה העונה הזו בשנה - עונת הפסקות החשמל. פגיעות ברקים, עמודי חשמל נופלים (או עצים שנופלים על כבלי החשמל), וקפיצות מתח בעקבות ביקושי שיא פוגעים ביכולת הרציפה להשתמש במכשירי חשמל רגישים, כמו: מחשבים, שרתים ושאר ציוד שזקוק לאספקת חשמל סדירה ויציבה. וכמו בכל תחום, גם כאן הטכנולוגיה נחלצת לעזרתנו, בדמותן של מערכות אל-פסק.

מה זה בכלל אל פסק UPS ?

אל-פסק או UPS (ראשי תיבות של Uninterruptible Power Supply, או בעברית אספקת חשמל ללא הפרעות) הוא מכשיר המיועד לשמור על ציוד חשמלי רגיש מפני הפסקות חשמל וקפיצות מתח קיצוניות. הוא מסתמך על מצבר (סוללה) לאספקת חשמל כאשר הוא מפסיק להגיע מרשת החשמל וכולל גם מערכת נגד קפיצות ונפילות מתח הקורות גם ברשת החשמל הכללית, למשל בעקבות הפסקת חשמל באזור סמוך, שגורם ליותר חשמל להגיע לאזורים הבאים ברשת החשמל, וגם ברשת החשמל הביתית, למשל כאשר מדליקים או מכבים מכשיר בעל צריכת חשמל גבוהה מאוד. קיימים שלושה סוגים של אל-פסק: בלתי-מקוון (Offline), מתחלף (Interactive) ומקוון (Online).

אל פסק בלתי מקוון Offline/Standby

הסוג הבסיסי ביותר שכבר כמעט ואינו נמצא בשימוש כיום, מיועד בעיקר להגנה משינויים קיצוניים. הוא נקרא כך משום שכל עוד נכנס אליו רף מסוים של מתח, הוא יעביר אותו ישירות למכשירים המחוברים אליו. במקביל, הוא מטעין את הסוללה לרגעים של שינוי קיצוני ואז הוא מעביר את המכשירים המחוברים אליו למתח שמגיע מהסוללה שלו. יתרונות: מחיר נמוך מאוד וגודל קטן.

חסרונות: אין לו הגנה מפני עליות וירידות מתח קטנות יחסית, שאומנם בדרך כלל מכשירים שורדים אותן אך הן עדיין עלולות לגרום לנזק, מכיוון שבקפיצות וירידות קיצוניות הוא עובר לאספקת חשמל מהסוללה. הוא עושה זאת בכל קפיצה כזו, מה שגורם לשחיקה מהירה יותר שלה, והמעבר בין חשמל מהרשת לחשמל מהסוללה לוקח מספיק זמן כדי שסוגים רבים של מכשירים, כמו ראוטרים למשל, ייכבו וינתקו את המחשבים שלכם מהרשת הביתית או המשרדית.

אל פסק אינטראקטיבי Line Interactive

זהו הסוג הנפוץ יותר של אל-פסק. הוא בנוי כך שהמתח הנכנס אליו מיוצב לפני ההעברה למכשירי החשמל המחוברים אליו, וכל עוד המתח המתקבל מהרשת יציב, הוא למעשה לא עושה כלום, אך בעת ירידות ועליות מתח, נכנס לפעולה מנגנון שמנטרל אותן. רק בעת הפסקת חשמל מוחלטת, או קפיצה או נפילה בקנה מידה יוצא דופן, הוא עובר לספק חשמל למכשיר מהסוללה שלו. יתרונות: משמש כ- "מגן ברקים" טוב יותר מאל-פסק לא מקוון מכיוון שהוא עובר לספק חשמל מהסוללה רק במקרים קיצוניים. הסוללה נשחקת פחות וכך מחזיקה יותר זמן. חסרונות: המיתוג בין חשמל מהשקע לחשמל מהסוללה עדיין לוקח כמה אלפיות שנייה שבהן מכשירים רגישים במיוחד עלולים להיכבות.

אל פסק מקוון Online

אל פסק מהסוג הזה מבודד את המכשירים שלכם לחלוטין מרשת החשמל. באל-פסק מקוון החשמל מהרשת מגיע אך ורק לסוללה, וכל המכשירים מחוברים אליה כל הזמן. כך קפיצות מתח והפסקות חשמל לא מורגשות כלל על ידי המכשירים המחוברים. יתרונות: אין אף אלפית שנייה של עצירה באספקת החשמל למכשירים, כך שהם יישארו דולקים כל עוד הסוללה חזקה מספיק.

חסרונות: מכיוון שהסוללה נמצאת בשימוש 24/7, היא נשחקת מהר יותר. היא גם מייצרת יותר חום מכיוון שהיא נטענת ומוארקת בו-זמנית ללא הפסקה, מה שדורש גם מאווררים שמייצרים רעש רב. אל פסק מקוון הוא יקר יותר ומחירו מתחיל מאלפי ש"ח.

מה צריך לדעת לפני שקונים אל פסק ?

לפני שקונים אל-פסק יש לחשוב היטב על הצרכים שלכם. אם אתם עובדים עם מחשב נייד למשל, אתם בכלל לא זקוקים לאחד כזה, ומגן ברקים בהחלט יספיק לכם. דרך אגב, כל אל-פסק כולל מגן ברקים, אבל מגן ברקים אינו אל-פסק. לכן הוא עולה רק כמה עשרות שקלים בעוד אל-פסק מתחיל מכמה מאות.

אם יש לכם עסק פרטי (ולא חשוב אם זה במשרד או בבית), או כונני גיבוי חיצוניים כמו NAS למשל, שחשוב לכם שיישארו מחוברים כל הזמן, אל-פסק יכול לשרת אתכם נאמנה. כפי שציינו, אל-פסק מסוג בלתי-מקוון נחשב לבסיסי מידי וכמעט שלא נמצא היום בשימוש. לכן, הבחירה היא בין אינטראקטיבי למקוון. לרוב העסקים אינטראקטיבי שעולה כמה מאות שקלים, מספיק בהחלט. אך אם מדובר על עסק גדול או עסק בתחום שבו כל רגע של אי-זמינות של המידע עלולה לגרום נזק גדול, כמו למשל בית חולים, חוות שרתים או ערוץ טלוויזיה, מקוון הוא האפשרות היחידה.

מלבד הסוג חשוב לשים לב למפרט של האל פסק - קיימים מכשירים בסיסיים עם שקעים בודדים וסוללה שמספיקה לכמה דקות, מה שאמור להספיק רק כדי לשמור את העבודה ולכבות את הציוד באופן בטוח, אך קיימים גם מכשירים עם שקעים מרובים וסוללות לעשרות דקות, ולפעמים אף כמה שעות. חשוב לזכור שזמן הסוללה תלוי בציוד המחובר והעבודה שהוא עושה. מחשב משרדי בסיסי שעליו פתוחים וורד, אקסל וכדומה צורך הרבה פחות חשמל ממחשב חזק יותר שמרנדר יצירות תלת-ממדיות או סרטים באיכות גבוהה. בנוסף, יש לשים לב לעוצמה של האל-פסק הנמדדת לרוב ב- VA (וולט-אמפר).

יש לבחור במכשיר בעל עוצמה גבוהה בכ- 50% מסך המתח שצורכים המכשירים שלכם, מפני שההתנגדות של הרכיבים השונים בדרך מורידה את העוצמה. את מספר הוואטים יש להכפיל ב- 1.4 כדי להגיע לנתון ה- VA הדרוש לכם. רוב המכשירים, מלבד הזולים ביותר, כוללים היום מסך שמציג את הזמן המשוער שהסוללה תספיק לו, והם אף מתחשבים בצריכה של המכשירים המחוברים. חלקם כוללים שקעים שונים שרק מגנים מפני קפיצות מתח ואליהם אפשר למשל לחבר רמקולים או מדפסות, והאחרים מקושרים לסוללה, ואליהם כדאי לחבר מחשבים, מסכים ונתבים.

כיום כמעט כל אל-פסק מגיע עם חיבור USB המאפשר לחבר אותו למחשב ותוכנה המאפשרת לו לפקוד על המחשב, לשמור את העבודה ולכבות את עצמו בהפסקת חשמל, במידה והמחשב נמצא במשרד ואתם בבית. כמו כן, חלק ממערכות האל-פסק מאפשרות החלפת סוללות וכדאי לבדוק בטרם הרכישה כמה כסף תצטרכו להוציא בעוד שנתיים-שלוש, כאשר הסוללה שלכם תישחק, כדי לקנות סוללה תואמת. פרט חשוב נוסף שכדאי לשים לב אליו הוא שמכשירי אל-פסק מגיעים עם חיבורי חשמל המיועדים למחשבים - שלושה חורים בתוך טרפז. רוב המחשבים כוללים חיבור כזה, ולכן אפשר לחבר אותם לאל-פסק עם כבל דו-צדדי סטנדרטי למחשב, אך כדי לחבר מכשירים אחרים בעלי חיבור רגיל יש לרכוש מתאם.

אל פסק מומלצים

אם הגעתם עד כאן והמסקנה שלכם היא שאתם צריכים אל-פסק, הנה 4 דגמים מומלצים:

Eaton 5E 650i USB

אל-פסק אינטראקטיבי בעל עוצמה של 650VA, או 360W, התמודדות עם נפילות וקפיצות מתח בטווח שבין 170 ל- 280 וולט וחיבורי טלפון/אינטרנט/פקס להגנה על קו התקשורת ו- USB לחיבור למחשב לשם כיבוי אוטומטי בעת הפסקת חשמל. טעינה שלו לוקחת כ- 8 שעות, ומחירו 289 ש"ח.

לרכישת אל פסק מדגם Eaton 5E 650i USB מאתר KSP

אל פסק Eaton 5E 650i USB

Eaton 5E 650i USB

Advice AIN1200-3

דגם מתקדם יותר, עם טווח פעולה של 162 עד 290 וולט, עוצמה של 1,200VA או 700 ואט, אפשרות של אבחון עצמי וחיבור USB למחשב לצורך כיבוי בעת הפסקת חשמל. מחיר: 599 ש"ח.

לרכישת אל פסק מדגם Advice AIN1200-3 מאתר KSP

אל פסק Advice AIN1200-3

Advice AIN1200-3

Eaton EDX 1000VA

זהו אחד הדגמים הבסיסיים ביותר של אל-פסק מקוון, בעל עוצמה של 1,000VA או 700 ואט, מתח פעולה בין 122 עד 300 וולט ובין 46 ל- 64 הרץ וחיבור מיוחד לתקשורת עם מחשב בקרה במרכז שרתים המאפשר לבצע כיבוי ואתחול אוטומטיים. טעינה שלו לוקחת כ- 5 שעות. מחיר: 1,310 ש"ח.

לרכישת אל פסק מדגם Eaton EDX 1000VA מאתר KSP

אל פסק Eaton EDX 1000VA

Eaton EDX 1000VA

APC SURTD3000XLI

עם עוצמה של 3,000VA, המכשיר הזה יכול להפעיל מספר מחשבים במשך 4 דקות עד שעה וחצי בהפסקת חשמל, ונטען בשעתיים וחצי בהן יש חשמל. מחירו נע בין 6,579 ש"ח ל- 8,636 ש"ח.

לסיכום, אל-פסק הוא אביזר חשוב ואפילו הכרחי להגנה על המחשב ושאר ההתקנים המחוברים אליו. הוא מתאים במיוחד עבור אלו שיש ברשותם מחשב וציוד יקר ערך, וגם לאלו שבמהלך היום עובדים על מסמכים וקבצים חשובים או עם תוכנות לעריכת תמונות, וידאו, שרטוט ועוד.. ומעוניינים לקבל הגנה מירבית מפני הפסקות חשמל ושינויי מתח קיצוניים.

גילוי נאות - אנו מקבלים עמלה על כל רכישה שתבצעו באתרים המוצגים בכתבה זו, אך העמלה הזו אינה מייקרת את המוצר. בנוסף לכך, היא תורמת להתפתחות האתר.

קרדיט תמונה: PEXELS

Comments powered by CComment